péntek, december 10, 2010

Google összefoglaló

Google rövid (elő)története

1995-ben, Larry Page és Sergey Brin, stanfordi egyetemistákban felmerült egy olyan keresőmotor ötlete, amely egy óriási adathalmazból a legrelevánsabb információkat kiszűri. Megoldásként fejlesztették ki a BackRub nevezetű, majd később Google-ra keresztelt keresőmotort. Cégalapítási céljukhoz befektetőnek Andy Bechtolsheimet, a Sun Microsystem alapítóját kérték fel, amik időhiányában, írt nekik egy csekket. Megalapították a Google Inc.-t, amely gyorsan ismertté, alkalmazottá vált a forradalmi PageRank technológiának köszönhetően. Céljuk egy olyan „tökéletes keresőmotor”, amely „pontosan megérti az igényeket, és pontosan a kívánt információt adja vissza”.


A Google-t megelőző keresőmotorok

A keresőmotorok eltérő módon kutatják fel a linkek mentén az internetet, azonban mégis hasonló elven alapulva. Kutatás után indexeli az információt, majd tárolja is azokat, keresőktől függ, hogyan. A Google a weboldal forrásában tárolt adatokat, s mikor a felhasználó keresést folytat az indexelt oldalak között, a kereső, relevancia alapján rendezi sorba a fellelt információkat. A Google PageRank a leghíresebb algoritmus.

A keresőmotornak két alrendszere van: gyűjtő, rendszerező. Amelyik gyűjti az információkat (robot, spider, web crawler) az egy automatizált böngészőprogram. A szörfölő ember módján viselkedik, csak a linkek mentén járja be a világhálót, s közben lementi a megnyitott oldalakat. A rendszerező rész elemzi a gyűjtött tartalmakat, és egy indexet épít fel belőlük. Az általunk keresett szavakra ebben az indexben keres megfelelőt, s egy sorrendet állít fel a metainformációk alapján, amit az index tárol.

Az első, a CERN-hez köthető, az Archie névre hallgató keresőprogram, amely az FTP szerverek között keresgélt. A hasonló elvet követő <>Veronica követte, amely még nem a WWW-en keresett. Az első áttörés 1993-ban volt a Massachusetts-i Műszaki Egyetemen, Matthew Gray találmánya, a Wandex nevezetű internetes robot, amely csak felmérte – nem kutatta – a hálót. Ez évben az Archie továbbfejlesztéseként jött az Aliweb. Szintén 1993-ban jelent meg a JumpStation, amely leginkább hasonlít a maiakhoz (szoftveres robot folyamatosan szondázta a netet, és indexelt, hogy a felhasználók számára is kereshető legyen). Továbbfejlesztése a WebCrawler már nem csak címeket sorolt fel, hanem teljes szövegeket is keresett. 1994-ben a Lycos már kifejezéseket is indexelt. Ezután sorban jöttek: Excite, a Magellan, az Infoseek, az Altavista, a Yahoo!, a Google, amelyet 2001-ben szabadalmaztattak. Utóbbi ellenfelei: Yahoo! Linktomi-ja és Overture-je, a 2008-as Cuil, a Jimmy Wales alapította Wikipédia, s a Microsoft is többször (Live Search) próbált trónt fosztani, eredménytelenül.

SEO (Search Engine Optimalization

A SEO, a keresőoptimalizálás célja, hogy a weboldalunkat a webes keresők, mint a Google is, megtalálják, és a találati listában minél előrébb helyezzék, mivel ez a legolcsóbb és az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy oldalunk népszerű legyen. Ehhez fontos, hogy minél jobb, relevánsabb kulcsszavakat tudjunk adni weblapunkhoz, s hogy azokat gyakorta használjuk is írásainkban. Érdemes még a témához kapcsolódó linkek feltüntetése oldalunkon,a kár linkmarketinget igénybe véve.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése