A mostani bejegyzésemben kitekintenék a világra, ha csak a webére is. Különböző megadott kategóriák szerint kerestem olyan fontosabb webhelyeket, amely információkat szoláltat nekünk, de legalábbis nekem Tim Burtonről. Így a következőkben ezeket az oldalakat fogom belinkelni, illetve néhány szóban értékelni szintén meghatározott szempontok szerint.
Burton hagyta magát kiherélni c. cikkben, amely az origo filmklubjában jelent meg kritikaként, igencsak negatívan értékelte Tim Burton filmjét. A legújabban a mozikban játszott filmje, az Alice Csodaországban az eredeti történet - amelyet Lewis Caroll írt - folytatásaként értendő. Alice már eladósorban lévő lány, aki visszatér Csodaországba, hogy megmentse a világ lakóit a Vörös Királynőtől. A cikkből továbbá még azt is megtudjuk, hogy a 3D-s hatások mennyit lendítettek vagy nem lendítettek a filmen, úgy globálisan nézve. Ha elolvassuk még azt is megtudhatjuk, hogy a forgatókönyvírónak milyen szerepe volt a film - a filmkritikát író szerint - negatív végkicsengésén. Tehát levonhatjuk azt a követ keztetést, hogy az eddig taglalt blogokhoz képest, itt, a kritikában sokkal profibb közlemény született, hiszen nem csak "tetszik, mert..."/"nem tetszik, mert..."-eket olvashatunk... Sokkal inkább mélyreható tetszés nyilvánítást, hozzá értőbb irományt. S amiért ajánlani tudom ezt a cikket annak, aki már látta a filmet - és név nékül szívesen mondana élményéről néhány szót -, az azért van, mert hozzá lehet szólni ehhez a kritikához. S el lehet mondani, hogy akik hozzászóltak, még azok is (általában) tartalmasabbak voltak, mint egy átlag blogoldalon.
Mint honlaprendszer, én a timburton.lap.hu-t ajánlanám az érdeklődöknek, hiszen ott egy helyen mindenféle típusú információkhoz lehet hozzájutni. Habár még lenne mit akalítani, fejleszteni és bővíteni, azért még így is sokrétű ajánlatot tesz, mely oldalakat érdemes megnézni. Mind a rendező-producer életéről, annak különböző állomásairól, mint feleségéről, kedvelt munkatársáról, "zeneszerzőjéről", Danny Elfmanről sokat megtudhatunk. Több, rajongók által készített oldalnak is közli az odavezető linkjét, így az amatőrebb írásokkal ugyanúgy találkozhatunk, mint a profikkal. Mint általában a ".lap.hu"-s oldalaknál, itt sem lehet kommenteket közölni az oldallal kapcsolatban, de lévén, nem is olyan prioritású, így ezt nem hinném, hogy bárki is hiányolná.
A következő típusa a netes közlésnek a blogok. Ezen belül is Roxy Christ blogja, amely nem a legforgalmasabb blog, azonban itt is említés esik Tim Burtonről, ha csak átmenetileg is. A bejegyzés címe Tim Burton kiállítás, amelyben közli az olvasókkal, hogy New Yorkban kiállítást rendeznek a különféle művészeti alkotásaiból. Legyen az rajz, firkálmány, komoly munka, de akár diákéveiből visszamaradt rövidfilm is. Lévén, blogról van szó, lehetőség nyílik arra, hogy megjegyzéseket fűzzünk Roxy Christ irományaihoz, ahogyan azt más előttünk többen is megtették. Tehát, kommentünk által lehetőségünk nyílik arra, hogy akár személyes kapcsolatot létesítsünk a blog írójával.
Mint ahogyan az az internetre jellemző, mindent egy helyen szeretne tudni, illetve vannak olyan portálok, ahol az ember szinte mindent megtalálhat egy adott témában. Ilyenek a wikik, az adatbázisok és a különféle gyűjtemények. Erre is hozva egy példát - hogy ne csak a wikipédiával példálozzunk -, egy "Interaktív Filmkatalógus"-ról hoztam példát.
Ami ennek az oldalnak különösen nagy előnyének látom, az az, hogy közli azt is, mikor lesz látható Tim Burtonnel kapcsolatos film a TV-be, s arról pontos információkat nyújt.
Ha már megemlítettem az adatbázisokat, gyűjteményeket, nem hagyhatom ki a web 2.0-es oldalakat, amelyek közösségi szolgáltatásokban merülnek ki, úgy mint az iwiw, vagy a facebook. Én az utóbbiról hoztam egy példát - ahol a kettő közül a jobbat választottam ki. Fans of Tim Burton címmel indították el ezt a csoportot, ahol az általános információkat tudhatjuk meg Tim Burtonről, s vele kapcsolatosan több száz képet láthatunk az albumban. S ezek mellett még említésre érdemes a bejegyzés szerkesztés, így egykönnyen hozzászólhatunk az éppen aktuális témához, ami ott felmerül. Ezeket mind figyelembevéve az a megállapításom, hogy ehhez a csoporthoz való csatlakozással csak annyit érhetünk el, hogy a többi rajongóval oszthatjuk meg felmerülő gondolatainkat.
S végül, amitől Tim Burton "nem hal éhen", az nem más, mint a kereskedelmi oldalak, webáruházak, ahol már - az "Alice in Wonderland" c. filmből tudhatjuk - Mad Hatteres Barbie babát is lehet vásárolni. Ezúttal az amazon.com-on kerestem rá, s a dvd-ken túl egészen érdekes dolgokat is lehet vásárolni. Ez az oldal ezen kívül még arra is jó, hogy a filmeken túl az audio cd-kről is információkat tartalmaz. Személy szerint többször is szoktam nézelődni ezen az oldalon azért, hogy egy adott film, vagy akár előadó hanglemezéről érdeklődjek. Ez az oldal kimondottan a kereskedelemre van kiélezve, ugyanis itt semmiféle személyes kommunkikációt nem tesz lehetővé, maximum annyit, hogy beixelve egy kis négyzetet szavazhatsz egy bizonyos kérdékörben, s utána megnézheted, hogy a többiek miként vélekedtek ugyanarról.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése