A következőkben ismét boncolgatni fogom a blogomat, még pedig aszerint, hogy fellelhetőek-e benne Roman Jakobson modellje az interperszonális kommunikáció különböző funkcióiról, úgy mint a referenciális-, az emotív vagy expressz-, a konnatív-, a fatikus-, a metanyelvi vagy magyarázó- és poetikai funkció.
A referenciális funkciót véleményem szerint minden topic betölti, illetve be kellene töltenie, mivel azért jön létre elvileg, hogy a megadott témában, a címéhez hűen információt szolgáltasson. Tehát ezeket figyelembe véve egy blog ismeretátadó. S nem csak a témaindító szólhat hozzá, hanem szinte bárki. Így nem csak egy szemszögből lesz megvizsgálva az adott téma, ezáltal szerteágazóbb ismeretgyűjtemény jöhet létre, amelyek akár egymást kiegészítve törekednek arra, hogy a lehető legtöbb tudást, információt egy helyen fogják össze. Erre törekszik majd e blog is, ahol - mint már egy előző hozzászólásomban említettem - Tim Burton eddig leforgatott filmjeiről fog a lehető legtöbb információt, kritikát, véleményt egy helyre rendezni.
Az emotív vagy expressz funkció a posztok (bejegyzések) érzelmi hangulatára vonatkozik. Az, aki létrehoz egy fórumot, nyilván valamilyen belső indíttatás végett teszi azt. Vagy azért mert bosszantja valami, és azzal kapcsolatban szeretné megtudni mások véleményét, vagy azért mert - mint ebben az esetben is - nagyon érdeklődik egy bizonyos téma után, és szívesen cserélne eszmét azokkal, akik szintén hasonlóan éreznek ugyanazon dolog iránt. Ez a funkció írásban valamilyen szinten nehezebben mutatkozik meg, mint élő beszédben. Míg előbbiben csak hangulatjelet (emoticont), addig utóbbiban már szemmel is egyértelműen megfigyelhető gesztikulációt láthatunk. Mert lehet, hogy az egyik blog olvasó még kezdő az internet világában, ahol - mint tudjuk - igencsak elterjedtek már az előbb említett hangulatjelek, s nem tudja értelmezni. Ebben az esetben például egy átvitt értelemben vett mondatot ő félre fog értelmezni, mert a mögötte lévő jeleket ( :) ;) :D ) nem ismeri. Ilyen eset azonban nem fordulhat elő élő szavas beszédnél, ahol a mimika mellett még a hanglejtésünk is árulkodhat arról, hogy az előbb leírt példánál mi csak viccelődünk. Itt nem igazán szükséges hátsó, plusz információ ahhoz, hogy megértse, mit is szeretnék vele tudatni.
A konnatív funkciójú megjegyzések a felhasználóra irányulnak nem úgy, mint az emotív, amely a feladóra vonatkozik. Ez a funkció a kommunikáció címzettjére irányul, annak a felszólítására, megszólítására, meghívására, s a befolyásolására. Ezek az elemek fontosak lehetnek egy blog írásakor, ezért is kezdtem egy megszólítással az első blog bejegyzésemet. Ezt a szokásomat folytathattam volna, azonban valahogyan elmaradozott, azonban most, ebben a posztban most ismét élek ezzel a "hagyománnyal", mivel mégiscsak egy élő beszéd is ilyesmivel kezdődik egy civilizált társadalomban.
A felszólításon és a megszólításon kívül még a bemutatásra is vonatkozik a konnatív funkció, amelyet már szintén az első posztomban megejtettem. Ott ugyanis - mint ahogyan olvashatjátok - hosszasan taglalom, hogy mit szeretnék ezzel a bloggal.
A fatikus funkció, amely magát a kontaktust, a egymás közötti kommunikáció létrehozását, fenntartását jelenti. A blogomban a létrehozás már megtörtént, s valamilyen szinten a fenntartás is. Legalább is részemről. Ugyanis nincsen még nagy látogató/olvasó/blogoló köre a fórumnak, így a részükről várható hozzászólásoknak még híján vagyok. Azonban még nem adom fel a remény :)
Ez a funkció még nem igazán lelhető fel itt, mivel ilyesmiről általában nem szoktak említést tenni, mivel ez amolyan "evidens" kategóriába esik. A kommumikációnk - úgynevezett - "kódja", nem más mint a magyar nyelv. S erről nem igazán szoktak - szerintem - egy ilyen helyen beszélni, mivel egyértelmű, hogy a blog magyarul van. Persze ez egy külföldi számára nem lehet világos, hiszen nem feltétlenül tud magyarul. Így lehetne nekik egy utalást tenni. Viszont - magamból kiindulva - nem hinném, hogy nagyon sokat böngésznének egy olyan web oldalon, ahol nem értenek semmit. Én is így vagyok, ha véletlenül egy orosz oldalra tévedek, vagy akár egy olaszra. Hiába érdekel a téma, amelyről ír, nem foglalkoztat annyira, hogy sok időt töltsek azzal, hogy lefordítgatom magamnak. Tehát ez a funkció, amiről itt írtam Jakobson elnevezésében metanyelvi- vagy magyarázó funkció.
S végezetül egy olyan funkció, amely magát az üzenetet hordozza, esztétikai hatásaival együtt, már ha van neki olyanja. Ez az úgy nevezett poétikai funkció. Jelen esetben nincsen annyira jelentősége ennek a funkciónak, hacsak nem annyiban, hogy a szöveg részletek - az olvasás megkönnyítése érdekében - elkülönüljenek. Ez mondjuk lehetne egy ilyen esztétikai hatás, amelyről fentebb említést tettem.
Úgy gondolom, hogy erre a funkcióra nagy gondot kellene fordítanunk, ugyanis az is visszafogó erő lehet - a fórum olvasásával kapcsolatban -, hogy a szöveg nem megfelelően van tördelve. Sajnos találkoztam már olyannal, ahol egyszerűen vibrálni kezdett a szemem, mert olyan hosszú és olyan tömör volt a közölni akart információ, hogy inkább felhagytam vele.
Valamint fontosnak tartom azt is, hogy a web oldal írója tisztában legyen az alapvető helyesírási szabályokkal, illetve, hogy ezt a tudását hasznosítsa is. Szintén tudnék példával szolgálni erre a szempontra is, azonban ez itt nem a "reklám" helye.
Én, személy szerint igyekszem ezeknek a funkcióknak eleget tenni, főként az ezt megelőző bekezdésben taglaltaknak. Meglehet - sőt biztos -, hogy néhol és is vétek hibákat, azonban azokat igyekszem a későbbiek során korrigálni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése